Governance and Committees

Executive Council

The Comprehensive Plan called for the creation of an Executive Council to provide broad policy direction and have primary responsibility for putting the CCMP into effect.  There are five members of the Council:

  • Regional Administrator, US EPA Region 9
  • Regional Director,  US Fish and Wildlife Service Pacific Southwest Office
  • Secretary of California EPA
  • Secretary of California Resources Agency
  • Executive Director of the Association of Bay Area Governments

 

Implementation Committee

The Implementation Committee works with the Director to coordinate the implementation of the Estuary Blueprint, helps to set priorities for the Partnership’s work, and approves annual work plans and budgets. The Committee is made up of representatives from local/state/federal agencies, business/industry, and environmental organizations. Tom Mumley, Assistant Executive Officer of the San Francisco Bay Regional Water Quality Control Board, chairs the Committee. The Vice Chair is Amanda Bohl, Special Assistant for Planning and Science for the Delta Stewardship Council .

The IC Operating Procedures are found here.

Tuesday, January 25 2022, 9:30 am – 12:30 pm (Remote) – SPECIAL MEETING

Wednesday, March 16 2022, 9:30 am – 12:30 pm (Remote)

Wednesday, May 18 2022, 9:30 am – 12:30 pm (MetroCenter, 375 Beale Street, San Francisco or Remote)

Wednesday, August 17 2022, 9:30 am – 12:30 pm (MetroCenter, 375 Beale Street, San Francisco or Remote)

Tuesday, November 15 2022, 9:30 am – 12:30 pm (MetroCenter, 375 Beale Street, San Francisco or Remote)

Wednesday, March 15, 2023 (Virtual/Hybrid)

Wednesday, May 17, 2023 (Virtual/Hybrid)

Wednesday, August 16 2023 (Virtual/Hybrid)

Tuesday, November 14 2023 (Virtual/Hybrid)

    2021

    Wednesday, March 17, 2021 9:30 am – 12:30 pm (REMOTE)

    Agenda
    Attachment 1 – 11/17/2020 Meeting Summary
    Attachment 2 – Director’s Report
    Attachment 3 – March 2021 Estuary Blueprint Progress Report
    Attachment 4 – 2022 Estuary Blueprint Update Memo
    Attachment 5 – Draft FY 22 Workplan and Budget
    Presentation – Draft Workplan and Budget
    Attachment 6 – 2021 Meetings Roadmap

    Wednesday, May 19, 2021 9:30 am – 12:30 pm (REMOTE)

    Agenda
    Attachment 1 – 03/17/2021 Meeting Summary
    Attachment 2 – Director’s Report
    Attachment 3 – May 2021 Estuary Blueprint Progress Report
    Attachment 4 – Final FY 22 Workplan and Budget
    Attachment 5 – 2021 Meetings Roadmap

    Thursday, August 26, 2021 9:30 am – 12:30 pm (REMOTE)

    Agenda
    Attachment 1 – 05/19/21 Meeting Summary
    Attachment 2 – Director’s Report
    Attachment 3 – 2016 Estuary Blueprint Update
    Attachment 4 – Estuary Blueprint Update Memo
    Attachment 5 – 2021 Meetings Roadmap

    Tuesday, November 16, 2021 9:30 am – 12:30 pm (REMOTE)

    Agenda
    Attachment 1 – 08/26/21 Meeting Summary
    Attachment 2a – Director’s Report
    Attachment 2b – Estuary News SOE Summit Feature
    Attachment 3 – 2022 Meetings Roadmap

    Presentation – Estuary Blueprint Update

    2020

    Wednesday, March 18 2020 9:30 am – 12:30 pm
    Agenda
    Attachment 1 – 11/06/19 Strategic Planning Workshop Summary
    Attachment 2 – Director’s Report
    Attachment 3 – Draft FY 20-21 Workplan and Budget
    Presentation – FY 20-21 Workplan and Budget
    Attachment 4 – Estuary News Background
    Attachment 5 – Chair/Vice Chair Nominations Memo
    Attachment 6 – Strategic Planning Workshop Outcomes and Recommendations
    Presentation  11/06/19 IC Strategic Planning Workshop Overview
    Attachment 7 – 2020 Meetings Roadmap

    Wednesday, May 20 2020 9:30 am – 12:30 pm
    Agenda
    Attachment 1 – 03/18/2020 Meeting Summary
    Attachment 2 – Director’s Report
    Attachment 3 – May 2020 Estuary Blueprint Progress Report
    Attachment 4 – FY 21 Workplan and Budget
    Attachment 5 – 2020 Meetings Roadmap

    Wednesday, August 26 2020 9:30 am – 12:30 pm
    Agenda
    Attachment 1 – 05/20/2020 Meeting Summary
    Attachment 2 – Director’s Report
    Attachment 3 – August 2020 Estuary Blueprint Progress Report
    Presentation  Integrated Regional Water Management Program 
    Attachment 4 – Estuary Blueprint Update Progress Memo
    Presentation – Blueprint Progress Report
    Attachment 5 – 2020 Meetings Roadmap

    Wednesday, November 18 2020 1:30 pm – 4:30 pm

    Agenda
    Attachment 1 – 08/26/2020 Meeting Summary
    Attachment 2 – Director’s Report
    Attachment 3 – November 2020 Estuary Blueprint Progress Report
    Attachment 4 – 2021 Meetings Roadmap

    Agenda Item#5 Presentations:
    Rachael Hartofelis, Association of Bay Area Governments/Metropolitan Transportation Commission
    Jessica Fain, San Francisco Bay Conservation and Development Commission
    Harriet Ross, Delta Stewardship Council

    2019

    Wednesday, March 06 2019
    Agenda
    Attachment 1 – 11/07/18 Meeting Summary
    Attachment 2 – Director’s Report
    Attachment 3– Blueprint Status Report
    Attachment 4 – FY20 Draft Workplan
    Attachment 5– Meeting Road Map

    Wednesday, May 15 2019
    Agenda
    Attachment 1 – 03/06/19 Meeting Summary
    Attachment 2 – Director’s Report
    Attachment 3 – Blueprint Status Report
    Attachment 4 – Final FY20 Workplan
    Attachment 5 – Meeting Road Map

    Wednesday, August 21 2019
    Agenda
    Attachment 1 – 05/15/19 Meeting Summary
    Attachment 2  – Director’s Report
    Attachment 3  – Blueprint Progress Report
    Attachment 4 – New Member Memo
    Attachment 5 – Communications Plan Update
    Attachment 6 – Meeting Road Map

    Wednesday, November 6 2019
    Strategic Planning Workshop Agenda

    Workshop Intro Presentation

    Blueprint Action Status Sheets

    Business Meeting Packet

    2018

    Wednesday, March 7, 2018

    Wednesday, May 23, 2018 9:30 am – 12:30 pm
    1515 Clay Street, Room 11 Oakland

    Individual Attachments:

    Wednesday, August 22, 2018 9:30 am – 12:30 pm
    Bay Area Metro Center 375 Beale Street, Yerba Buena Room (Lobby) San Francisco

    Individual Attachments:

    Wednesday, November 7, 2018 9:30 am – 12:30 pm
    1515 Clay Street Oakland

    Individual Attachments:

    2017

    Wednesday, March 1, 2017

    Wednesday, May 24, 2017

    Wednesday, August 23, 2017

    Wednesday, November 15, 2017

    2016

    March 2, 2016

    May 18, 2016

    August 24, 2016

    November 2, 2016

    2015

    March 3, 2015

    May 27, 2015

    August 26, 2015

    November 17, 2015

    2014

    March 5, 2014

    May 21, 2014

    August 27, 2014

    November 18, 2014

    2013

    March 6, 2013 

    May 22, 2013 

    August 28, 2013

    November 20, 2013

    2012

    March 7, 2012 

    May 23, 2012 

    August 22, 2012 

    November 28, 2012 

    February 23, 2011

    May 25, 2011 

    August 24, 2011 

    November 2, 2011 

    Association of Bay Area Governments Executive Board – Pat Eklund (primary), Vacant (alternate)

    Audubon California – Casey Arndt (primary), Andrea Jones (alternate)

    Bay Area Clean Water Agencies Association – Lorien Fono (primary), Vacant (alternate)

    Bay Area Council – Adrian Covert (primary), Vacant (alternate)

    Bay Area Flood Protection Agencies Association – Carol Mahoney (Chair) (Zone 7) (primary), Rick Thomasser (Napa County Flood Control and Water Resources) (alternate)

    Bay Area Open Space Council/Together Bay Area– Vacant (primary), Vacant (alternate)

    Bay Planning Coalition – John Coleman (primary), Ashley LaBass (alternate)

    Bay Area Stormwater Management Agencies Association – VACANT (primary), Jim Scanlin (Alameda Countywide Clean Water Program) (alternate)

    California State Coastal Conservancy – Moira McEnespy (primary), VACANT (alternate)

    California State Department of Fish and Wildlife – Greg Martinelli (primary), Vacant (alternate)

    California State Department of Water Resources – John Andrew (primary), Lindsay Correa (alternate)

    California State Natural Resources Agency – Jenn Eckerle (primary), Vacant (alternate)

    Central Valley Regional Water Quality Control Board – Adam Laputz (primary), Vacant (alternate)

    Citizens Committee to Complete the Refuge – Arthur Feinstein (primary), Karin High (alternate)

    Delta Conservancy – Campbell Ingram (primary), Karen Buhr (alternate)

    Delta Stewardship Council – Amanda Bohl (primary), Vacant (alternate)

    East Bay Regional Park District – Bob Nisbet (primary), Chris Barton (alternate)

    Environmental Justice – Vacant (primary), Vacant (alternate)

    Friends of the Estuary – Paula Trigueros (primary), Rick Morat (alternate)

    Local Government – Melody Tovar, City of Sunnyvale (primary), Vacant (alternate)

    Marin Audubon – Barbara Salzman (primary), Vacant (alternate)

    Metropolitan Transportation Commission – Andrew Fremier (primary), Brad Paul (alternate)

    Natural Resources Conservation Service – Alyson Aquino (primary), Jackie Charbonneau (alternate)

    Natural Resources Defense Council – Kate Poole (primary), Vacant (alternate)

    NOAA Fisheries – Gary Stern (primary), Brian Meux (alternate)

    NOAA Office for Coastal Management/Sentinel Site Cooperative  – Rebecca Smyth (primary), Melis Okter (alternate)

    Pacific Gas and Electric – Vacant (primary), Vacant (alternate)

    Resource Conservation Districts – Lucas Patzek  (Napa RCD) (primary), Kellyx Nelson (San Mateo RCD) (alternate)

    San Francisco Bay Conservation and Development Commission – Steve Goldbeck (primary), Vacant (alternate)

    San Francisco Bay Joint Venture – Sandra Scoggin (primary), Vacant (alternate)

    San Francisco Bay National Estuarine Research Reserve – Stuart Siegel (primary), Aimee Good (alternate)

    San Francisco Bay Regional Water Quality Control Board – Thomas Mumley (Vice Chair) (primary), Lisa McCann (alternate)

    San Francisco Estuary Institute – Warner Chabot (primary), Letitia Grenier (alternate)

    San Francisco Public Utilities Commission – Jane Lavelle (primary), Vacant (alternate)

    Save San Francisco Bay – David Lewis (primary), Allison Chan (alternate)

    Sonoma County Water Agency – Jessica Martini-Lamb (primary), Vacant (alternate)

    US Army Corps of Engineers – Thomas Kendall (primary), Elizabeth Campbell (alternate)

    US Environmental Protection Agency – Luisa Valiela (primary), Vacant (alternate)

    US Fish and Wildlife Service – Chris Barr (primary), Vacant (alternate)