Governance and Committees

Implementation Committee

The Implementation Committee works with the Director to coordinate the implementation of the Estuary Blueprint, helps to set priorities for the Partnership’s work, and approves annual work plans and budgets. The Committee is made up of representatives from local/state/federal agencies, business/industry, and environmental organizations. Tom Mumley, Assistant Executive Officer of the San Francisco Bay Regional Water Quality Control Board, chairs the Committee. The Vice Chair is Amanda Bohl, Special Assistant for Planning and Science for the Delta Stewardship Council .

The IC Operating Procedures are found here.

Executive Council

The Comprehensive Plan called for the creation of an Executive Council to provide broad policy direction and have primary responsibility for putting the CCMP into effect.  There are five members of the Council:

  • Regional Administrator, US EPA Region 9
  • Regional Director,  US Fish and Wildlife Service Pacific Southwest Office
  • Secretary of California EPA
  • Secretary of California Resources Agency
  • Executive Director of the Association of Bay Area Governments.
2020 Meeting Materials
2020 Meeting Schedule
Meeting Materials Archive
IC Members

Wednesday, August 26 2020 9:30 am – 12:30 pm
Agenda
Attachment 1 – 05/20/2020 Meeting Summary
Attachment 2 – Director’s Report
Attachment 3 – August 2020 Estuary Blueprint Progress Report
Presentation Integrated Regional Water Management Program 
Attachment 4 – Estuary Blueprint Update Progress Memo
Presentation – Blueprint Progress Report
Attachment 5 – 2020 Meetings Roadmap

Wednesday, May 20 2020 9:30 am – 12:30 pm
Agenda
Attachment 1 – 03/18/2020 Meeting Summary
Attachment 2 – Director’s Report
Attachment 3 – May 2020 Estuary Blueprint Progress Report
Attachment 4 – FY 21 Workplan and Budget
Attachment 5 – 2020 Meetings Roadmap

Wednesday, March 18 2020 9:30 am – 12:30 pm
Agenda
Attachment 1 – 11/06/19 Strategic Planning Workshop Summary
Attachment 2 – Director’s Report
Attachment 3 – Draft FY 20-21 Workplan and Budget
Presentation – FY 20-21 Workplan and Budget
Attachment 4 – Estuary News Background
Attachment 5 – Chair/Vice Chair Nominations Memo
Attachment 6 – Strategic Planning Workshop Outcomes and Recommendations
Presentation11/06/19 IC Strategic Planning Workshop Overview
Attachment 7 – 2020 Meetings Roadmap

Wednesday, March 18, 2020 9:30 am – 12:30 pm Metro Center, 375 Beale Street, San Francisco
Wednesday, May 20, 2020 9:30 am – 12:30 pm Metro Center, 375 Beale Street, San Francisco
Wednesday, August 26, 2020 9:30 am – 12:30 pm Metro Center, 375 Beale Street, San Francisco
Wednesday, November 18, 2020 1:30 pm – 4:30 pm Metro Center, 375 Beale Street, San Francisco

2019

Wednesday, March 06 2019 
Agenda
Attachment 1 110718 Meeting Summary
Attachment 2_Director’s Report
Attachment 3_Blueprint Status Report
Attachment 4_FY20 Draft Workplan
Attachment 5_Meeting Road Map

Wednesday, May 15 2019 
Agenda
Attachment 1_030619 Meeting Summary
Attachment 2_Directors Report
Attachment 3_ Blueprint Status Report
Attachment 4_Final FY20 Workplan
Attachment 5_Meeting Road Map

Wednesday, August 21 2019 
Agenda
Attachment 1_051519 Meeting Summary
Attachment 2_Director’s Report
Attachment 3_Blueprint Progress Report
Attachment 4_New Member Memo
Attachment 5_Communications Plan Update
Attachment 6_Meeting Road Map

Wednesday, November 6 2019 
Strategic Planning Workshop Agenda 

Workshop Intro Presentation

Blueprint Action Status Sheets
Business Meeting Packet

2018

Wednesday, March 7, 2018 

Wednesday, May 23, 2018 9:30 am – 12:30 pm
1515 Clay Street, Room 11 Oakland

Individual Attachments:

Wednesday, August 22, 2018 9:30 am – 12:30 pm
Bay Area Metro Center 375 Beale Street, Yerba Buena Room (Lobby) San Francisco

Individual Attachments:

Wednesday, November 7, 2018 9:30 am – 12:30 pm
1515 Clay Street Oakland

Individual Attachments:

2017

Wednesday, March 1, 2017

Wednesday, May 24, 2017

Wednesday, August 23, 2017

Wednesday, November 15, 2017

2016

March 2, 2016

May 18, 2016

August 24, 2016

November 2, 2016

2015

March 3, 2015

May 27, 2015

August 26, 2015

November 17, 2015

2014

March 5, 2014

May 21, 2014

August 27, 2014

November 18, 2014

2013

March 6, 2013 

May 22, 2013 

August 28, 2013

November 20, 2013

2012

March 7, 2012 

May 23, 2012 

August 22, 2012 

November 28, 2012 

February 23, 2011

May 25, 2011 

August 24, 2011 

November 2, 2011 

Association of Bay Area Governments – Pat Eklund (primary), Vacant (alternate)
Audubon Society – Barbara Salzman (Marin) (primary), Vacant (alternate)
Bay Area Clean Water Agencies Association – David Williams (primary), Lorien Fono (alternate)
Bay Area Council – Adrian Covert (primary), Vacant (alternate)
Bay Area Flood Protection Agencies Association – Carol Mahoney (Chair) (Zone 7) (primary), Rick Thomasser (Napa County Flood Control and Water Resources) (alternate)
Bay Area Open Space Council
– Vacant (primary), Vacant (alternate)
Bay Planning Coalition – John Coleman (primary), Vacant (alternate)
Bay Area Stormwater Management Agencies Association – Matt Fabry (San Mateo County Water Pollution Prevention Program) (primary), Jim Scanlin (Alameda Countywide Clean Water Program) (alternate)
California State Coastal Conservancy – Amy Hutzel (primary), Moira McEnespy (alternate)
California State Department of Fish and Wildlife – Greg Martinelli (primary), Vacant (alternate)
California State Department of Water Resources – John Andrew (primary), Julie Ekstrom (alternate)
California State Natural Resources Agency – Chris Potter (primary), Vacant (alternate)
Central Valley Regional Water Quality Control Board – Adam Laputz (primary), Vacant (alternate)
Delta Conservancy – Campbell Ingram (primary), Debra Kustic (alternate)
Delta Stewardship Council – Jessica Law (primary), Amanda Bohl (alternate)
East Bay Regional Park District – Bob Nisbet (primary), Chris Barton (alternate)
Environmental Justice – Vacant (primary), Vacant (alternate)
Citizens Committee to Complete the Refuge – Arthur Feinstein (primary), Vacant (alternate)
Friends of the Estuary – Paula Trigueros (primary), Rick Morat (alternate)
Local Government – Melody Tovar, City of Sunnyvale (primary), Vacant (alternate)
Metropolitan Transportation Commission – Andrew Fremier (primary), Brad Paul (alternate)
Natural Resources Conservation Service – Alyson Aquino (primary), Jackie Charbonneau (alternate)
Natural Resources Defense Council – Kate Poole (primary), Melanie Sturm (alternate)
NOAA Fisheries – Gary Stern (primary), Brian Meux (alternate)
NOAA Office for Coastal Management/Sentinel Site Cooperative  – Rebecca Smyth (primary), Vacant (alternate)
Pacific Gas and Electric – Vacant (primary), Vacant (alternate)
Resource Conservation Districts – Lucas Patzek  (Napa RCD) (primary), Kellyx Nelson (San Mateo RCD) (alternate)
San Francisco Bay Conservation and Development Commission – Steve Goldbeck (primary), Vacant (alternate)
San Francisco Bay Joint Venture – Sandra Scoggin (primary), Vacant (alternate)
San Francisco Bay National Estuarine Research Reserve – Mike Vasey (primary), Aimee Good (alternate)
San Francisco Bay Regional Water Quality Control Board – Thomas Mumley (Vice Chair) (primary), Vacant (alternate)
San Francisco Estuary Institute – Warner Chabot (primary), Josh Collins (alternate)
San Francisco Public Utilities Commission – Jane Lavelle (primary), Vacant (alternate)
Save San Francisco Bay – David Lewis (primary), Vacant (alternate)
Sonoma County Water Agency – Jessica Martini-Lamb (primary), Vacant (alternate)
US Army Corps of Engineers – Thomas Kendall (primary), Elizabeth Campbell (alternate)
US Environmental Protection Agency – Luisa Valiela (primary), Sam Ziegler (alternate)
US Fish and Wildlife Service – John Klochak (primary), Anne Morkill (alternate)

NO