Governance and Committees

Implementation Committee

The Implementation Committee works with the Director to coordinate the implementation of the Estuary Blueprint, helps to set priorities for the Partnership’s work and approves annual work plans and budgets. The Committee is made up of representatives from local/state/federal agencies, business/industry, and environmental organizations. Amy Hutzel, Deputy Director for the California Coastal Conservancy chairs the Committee. Vice Chair is Tom Mumley, Assistant Executive Officer, San Francisco Bay Regional Water Quality Control Board.

The IC Operating Procedures are found here.

2017 Meeting Dates
2018 Meeting Dates
IC Members
Meeting Materials Archive

All meetings are held in the Elihu Harris State Building (Room 10, on the second floor) at 1515 Clay Street in Oakland, CA. Standard meeting time is 9:30 a.m. to 12:30 p.m.

Wednesday, March 1, 2017

Meeting Materials – Full Packet

Draft Meeting Summary

Wednesday, May 24, 2017

Meeting Materials – Full Packet

Individual attachments:
Agenda
Attachment 1
Attachment 2
Attachment 3
Attachment 4
Attachment 5

Wednesday, August 23, 2017
Meeting Materials – Full Packet

Individual attachments:
Agenda
Attachment 1
Attachment 2
Attachment 3
Attachment 4

Wednesday, November 15, 2017
Meeting Materials – Full Packet

Individual attachments:
Agenda
Attachment 1
Attachment 2
Attachment 3
Attachment 4
Attachment 5

Wednesday, March 7, 2018

Wednesday, May 23, 2018

Wednesday, August 22, 2018

Wednesday, November 7, 2018

Association of Bay Area Governments – Pat Eklund (primary), Vacant (alternate)

Audubon Society – Barbara Salzman (Marin) (primary), Vacant (alternate)

Bay Area Clean Water Agencies Association – David Williams (primary), Lorien Fono (alternate)

Bay Area Council – Rachele Trigueros (primary), Adrian Covert (alternate)

Bay Area Flood Protection Agencies Association – Carol Mahoney (Zone 7) (primary), Rick Thomasser (Napa County Flood Control and Water Resources) (alternate)

Bay Area Open Space Council – Deb Callahan (primary), Vacant (alternate)

Bay Planning Coalition – John Coleman (primary), Betty Kwan (alternate)

Bay Area Stormwater Management Agencies Association – Matt Fabry (San Mateo County Water Pollution Prevention Program) (primary), Jim Scanlin (Alameda Countywide Clean Water Program) (alternate)

California State Coastal Conservancy – Amy Hutzel (Chair) (primary), Matt Gerhart (alternate)

California State Department of Fish and Wildlife – Greg Martinelli (primary), Vacant (alternate)

California State Department of Water Resources – John Andrew (primary), Michelle Selmon (alternate)

California State Natural Resources Agency – Chris Potter (primary), Vacant (alternate)

Central Valley Regional Water Quality Control Board – Adam Laputz (primary), Vacant (alternate)

Delta Conservancy – Campbell Ingram (primary), Debra Kustic (alternate)

Delta Stewardship Council – Jessica Law (primary), Rainer Hoenicke (alternate)

East Bay Regional Park District – Bob Nisbet (primary), Vacant (alternate)

Environmental Justice for Water Coalition – Nahal Ghoghaie (primary), Colin Bailey (alternate)

Citizens Committee to Complete the Refuge – Arthur Feinstein (primary), Vacant (alternate)

Friends of the Estuary – Paula Trigueros (primary), Rick Morat (alternate)

Local Government – Melody Tovar, City of Sunnyvale (primary), Vacant (alternate)

Metropolitan Transportation Commission – Randy Rentschler (primary), Brad Paul (alternate)

Natural Resources Conservation Service – Alyson Aquino (primary), Jackie Charbonneau (alternate)

Natural Resources Defense Council – Kate Poole (primary), Vacant (alternate)

NOAA Fisheries – Korie Schaeffer (primary), Gary Stern (alternate)

NOAA Office for Coastal Management/Sentinel Site Cooperative  – Rebecca Smyth (primary), Jenna Judge (alternate)

Pacific Gas and Electric – Diane Ross-Leech (primary), Anne Jackson (alternate)

Resource Conservation Districts – Leigh Sharp (Napa RCD) (primary), Kellyx Nelson (San Mateo RCD) (alternate)

San Francisco Bay Conservation and Development Commission – Steve Goldbeck (primary), Vacant (alternate)

San Francisco Bay Joint Venture – Beth Huning (primary), Sandra Scoggin (alternate)

San Francisco Bay National Estuarine Research Reserve – Mike Vasey (primary), Aimee Good (alternate)

San Francisco Bay Regional Water Quality Control Board – Thomas Mumley (Vice Chair) (primary), Naomi Feger (alternate)

San Francisco Estuary Institute – Warner Chabot (primary), Josh Collins (alternate)

San Francisco Public Utilities Commission – Jane Lavelle (primary), Vacant (alternate)

Save San Francisco Bay – David Lewis (primary), Vacant (alternate)

Sonoma County Water Agency – Jessica Martini-Lamb (primary), Vacant (alternate)

US Army Corps of Engineers – Thomas Kendall (primary), Michele Palmer (alternate)

US Environmental Protection Agency – Luisa Valiela (primary), Sam Ziegler (alternate)

US Fish and Wildlife Service – John Klochak (primary), Anne Morkill (alternate)

March 2, 2016

May 18, 2016

August 24, 2016

*NEW DATE* November 2, 2016

March 3, 2015

May 27, 2015

August 26, 2015

November 17, 2015

March 5, 2014

May 21, 2014

August 27, 2014

November 18, 2014

March 6, 2013 

May 22, 2013 

August 28, 2013

November 20, 2013

March 7, 2012 

May 23, 2012 

August 22, 2012 

November 28, 2012 

February 23, 2011

May 25, 2011 

August 24, 2011 

November 2, 2011 

Executive Council

The Comprehensive Plan called for the creation of an Executive Council to provide broad policy direction and have primary responsibility for putting the CCMP into effect.  There are five members of the Council:

  • Regional Administrator, US EPA Region 9
  • Regional Director,  US Fish and Wildlife Service Pacific Southwest Office
  • Secretary of California EPA
  • Secretary of California Resources Agency
  • Executive Director of the Association of Bay Area Governments.
NO